Píbeh jedného maséra

Volám sa Milan Grochal.
Som masér a chiropraktik.

Pomáham ľuďom zbaviť sa rôznych bolesti v tele, ako sú napr. bolesti chrbtice, kĺbov a rôznych iných časti tela.
Túto prácu vykonávam od roku 1989 a k dnešnému dňu mi rukami prešlo mnoho tisíc klientov.

Prístup ku klientovi

Ku každému klientovi sa snažím pristupovať osobitne a individuálne. Klienta si najskôr vyšetrím a hľadám vznik a rozsah príčin, ktoré spôsobujú postihnutému človeku problémy (bolesti). Po vyšetrení klienta oboznámim s danou príčinou a odporučím mu najvhodnejší spôsob, ako sa daného problém odstrániť. Ak klient s daným spôsobom súhlasí, potom sa odborným postupom a špecifickými technikami snažím čo najefektívnejšie odstrániť klientov problém (bolesť).

Časté prekvapenie

Keď prídu ľudia s bolesťou k lekárovi, mnohokrát sú prekvapení a rozčarovaní, ako prebieha ich vyšetrenie a liečba.
Chodia od vyšetrenia k vyšetreniu, od dverí ku dverám a čakajú dlhé hodiny, kým prídu na radu a mnohokrát sú vyšetrenia čiastkové a nie komplexné.
Keď im predpíšu odborné vyšetrenia, ako je napr. počítačová tomografia (CT), magnetická rezonancia (MR), tak na ne čakajú niekoľko dni, až týždňov.
Keď už po dlhých dňoch a mnohých hodín čakania absolvujúc všetky vyšetrenia sa konečne určí kde vzniká pacientov problém, mnohokrát mu nie je vysvetlená príčina a rozsah jeho zdravotného problému. Tým, že mu to nie je vysvetlené, prečo vzniká daný zdravotný problém (bolesť), pacient nerozumie a nechápe celému liečebnému procesu.
Tým môže dochádzať k tomu, že pacient si nevedome môže poškodzovať, alebo sťažovať, prípadne predlžovať liečebný proces.
Ak odborný lekár (ortopéd, neurológ) odporučí pacienta na rehabilitáciu k odbornému personálu, ako sú fyzioterapeuti, maséri, rehabilitačný pracovníci, tak pre ich nízky stav personálu danom zariadení a veľký počet pacientov sa nemôže daný pracovník jednotlivému pacientovi dostatočne dlho a individuálne venovať.
V konečnom dôsledku sú pacienti mnohokrát nespokojní a frustrovaní s vyšetrením a liečbou ich zdravotného problému.

Frustrácia

Keď som pracoval v nemocnici na oddelení rehabilitácie ako masér, deň čo deň som zažíval, že pre veľký počet pacientov som sa im nemohol dostatočne  venovať a to hlavne z časových dôvodov.
Tým dochádzalo k tomu, že som pacientom nemohol podať adekvátny liečebný výkon, ktorý som chcel, aby mu pomohol.
To mi s odstupom času, začalo čoraz viac vadiť a moja práca ma postupne prestavala napĺňať. Prestal som v tom nevidel význam a zmysel, pretože pacientom sa ich zdravotný stav nezlepšoval tak, ako by sa mal. To viedlo k tomu, že ma to viac a viac frustrovalo.

Rozhodnutie.

Preto som sa rozhodol, že z nemocnice odídem a založím si vlastné masážne zariadenie.
V lete roku 2000 som si vybavil živnosť a otvoril som si masérsku ordináciu. Začal som pracovať a venovať sa svojim pacientom tak, ako som najlepšie vedel a mohol, ale napriek tomu som stále cítil, že tomu stále niečo chýba.
Keď prišiel rok 2008 a s ním finančná kríza, pacientov postupne začalo ubúdať, až som sa dostal do bodu, kde náklady na prevádzku boli vyššie ako príjmy. Vtedy som vážne uvažoval, o tom, že budem musieť v blízkej dobe ordináciu zavrieť a budem sa musieť opäť zamestnať v nejakom rehabilitačnom zariadení.
Opätovne prišla frustrácia z predstavy, že znovu budem musieť robiť to, v čom nebudem vidieť zmysel svojej práce.
Celé týždne som chodil, ako bez ducha a premýšľal som, čo tomu chýba, kde robím chybu, aj keď sa svojím pacientom venujem tak, ako najlepšie viem.
Až jeden večer, keď som ležal v posteli, pozeral do stropu a uvažoval som nad celým tým problémom, začal som sa dávať do polohy pacienta a začal som uvažovať, ako pacient.
Vtedy mi to došlo, vtedy som to pochopil.
Pochopil som, že sa síce venujem pacientovým zdravotným problémom, ale nevenujem sa mu, ako človeku.
Ide o to, že mu nevysvetľujem, prečo vznikol jeho zdravotný problém, ako môže on ako pacient aktívne pristúpiť k rýchlejšiemu odstráneniu jeho problému a hlavne, ako mu môže predchádzať.

Zmena

Od toho dňa som začal s pacientmi hlbšie preberať ich zdravotné problémy, zapájať ich do liečebného procesu, ukazovať a vysvetľovať im príčiny ich ochorenia, čím vznikalo medzi mnou a pacientom určité prepojenie a dôvera.
Pacienti začali cítiť, že sa o nich zaujímam, ako o človeka a nie iba o niekoho, kto má nejaký zdravotný problém.
Tým, že som zmenil prístup k mojim pacientom, začal som u nich získavať dôveru a oni ma začali odporúčať svojim blízkym a známym.
Postupne začalo ku mne chodiť čoraz viac a viac pacientov, z ktorých mnohí sa postupne stali aj moji známi a priatelia.
Pacienti, ktorí pochopili príčinu svojho ochorenia a aktívne sa zapájali do liečebného procesu sa s radosťou a dôverou vracajú, či už na terapiu, alebo na konzultáciu, pretože pochopili aj to, aký veľký význam má prevencia, aby sa opäť nedostali do stavu v ktorom boli.

Predsudky

Mnoho ľudí si myslí, že im masáž nepomôže, preto radšej trpia a užívajú rôzne tabletky od bolesti. Neuvedomujú si, že existuje viacero druhov masáži a že odborne vyškolený masér dokáže masáže a ich techniky ušiť na mieru danému pacientovi, čím môže odstrániť jeho zdravotný problém.
Taktiež vie určiť, aký druh masáži je pre daný zdravotný problém účinný, a ktorý nie je účinný.

U mnohých ľudí stále prevláda názor, že masáž nie je pre nich, že je to niečo nadštandardné, alebo zbytočné.
Ale masáž pôsobí na telo veľmi blahodarne a nie len tým, že uvoľní stuhnuté svalstvo, ale tiež rozbieha krvný a lymfatický systém, zlepšuje metabolizmus, čím pomáha aj vnútorným orgánom, ako je srdce, pečeň, obličky a iné orgány, ale taktiež pôsobí aj na psychiku človeka, čím nastáva celková regenerácia organizmu.
V dnešnej neistej dobe bolesť tela a hlavne bolesť chrbtice výrazne znižujú kvalitu, komfort a životnú úroveň človeka. Preto je veľmi dôležité dbať hlavne na prevenciu, ako neskôr po dlhodobých bolestiach absolvovať operáciu.

Tipy: Ako predchádzať bolestiam tela, chrbta a chrbtice.

  1. Vyhľadajte vo svojom okolí fundovaného odborníka (masér, fyzioterapeut, rehabilitačný pracovník, …..), ktorí vám ukážu, ako správne držať telo, sedieť, dvíhať a prenášať ťažké veci.
    Taktiež vám ukážu cviky, ktoré vám môžu pomôcť, pri vašom zdravotnom probléme.
  2. Zaraďte do svojho životného štýlu aktívny pohyb aspoň 2 – 3x do týždňa. Ide o pohybovú aktivitu, ktorá trvá minimálne 20 minút, ideálne 40 – 60 minút. Môžu to byť rôzne športy, ale aj nepretržitá chôdza (prechádzka).
  3. Robte strečing, ktorým si pretiahnete celé telo.
  4. Využívajte masáže, ktoré vám uvoľnia stuhnuté a stiahnuté svaly, ale tiež pôsobia blahodarne na celý organizmus.
  5. Vyhýbajte sa chladu a prievanu, najmä, keď sa spotíte.

Ak budete chcieť využiť moje služby a rady využite kontakt:
Tel. číslo: 0908 510 370
E-mail masazcentrum@gmail.com