Masáže Čadca

Porozumenie bolesti: Prečo vzniká bolesť

Bolesť je nepríjemný pocit, ktorý môže mať rôznu intenzitu a každý človek ju môže vnímať rôzne, podľa jemu danému individuálnemu prahu bolesti.

Ak bolesť pretrváva dlhšiu dobu alebo má vyššiu intenzitu, ovplyvňuje to postihnutú osobu v rodinnom i pracovnom živote. Často siahne po rýchlom riešení – a tým sú zvyčajne tabletky od bolesti. Tie síce dočasne  uľavia od bolesti, ale samotný problém nevyriešia.

Uvedomme si príčiny

Pokiaľ si neuvedomíme, že bolesti sú dôsledkom určitých príčin, ktoré sme si vo väčšine prípadov zavinili sami, tak potom uviazneme v bludnom kruhu.

Bolesť môže dlhodobo pretrvávať s rôznou intenzitou. Niekedy aj odznie, ale zvyčajne sa po určitej dobe opäť vráti.

Ak sa nezameriame na odstránenie prvotných príčin, akými sú napr. dlhodobé sedenie, nedostatok pohybu, nesprávne držanie tela, nadmerná záťaž, nesprávne dvíhanie a prenášanie predmetov, atď., tak problémy budú pretrvávať a časom sa môžu zhoršovať. To môže viesť až k trvalému poškodeniu danej časti tela.

Pochopenie príčin

Ak chceme pochopiť prečo nás niečo v tele bolí, musíme si uvedomiť, že telo je prepojený systém a funguje ako celok. Všetko na seba nadväzuje a zároveň sa všetko navzájom ovplyvňuje. To znamená, že jedna časť pôsobí na druhú, tá zas na ďalšiu, a spolu tvoria jednotný celok.

Často sa stáva, že bolesť sa prejavuje na jednom mieste, ale príčina bolesti vzniká v inej časti tela.

Napríklad stuhnutosť svalových štruktúr v oblasti krku ovplyvňuje krčnú chrbticu ako  v pohybe, tak aj bolesťou, ale samotná bolesť môže vyrážať do ramien, rúk, alebo k lopatkám na chrbte.

Jednou z hlavných príčin bolesti tela sú bolesti pohybového aparátu. Ide zvyčajne o mechanické príčiny a vzájomný vzťah medzi kosťami, väzivami, šľachami, svalmi a fasciami.

Nerovnováha medzi týmito štruktúrami zvyčajne vyvoláva bolesť v chrbte a to najmä bolesťou chrbtice, taktiež v končatinách bolesťami kĺbov, ale aj kdekoľvek v tele.

Ďalším dôvodom môžu byť štrukturálne príčiny, ktoré vznikajú postupnými degeneratívnymi procesmi. Ich dôsledkom sú napr. opotrebovanie medzistavcových platničiek, osteofity (kostné výrastky), artróza (deštrukcia kĺbnej chrupavky a kĺbového puzdra), osteoporóza(rednutie kosti), a iné.

Osobitnou kapitolou bolestí v tele sú rôzne ochorenia vnútorných orgánov, ako i psychosomatické ochorenia.

Rada na záver

Každý z nás počas života zažil väčšie či menšie bolesti a nie vždy sa im dokážeme vyhnúť, ale môžeme sa snažiť im predísť. Preto je vhodné nájsť v blízkom okolí odborníka v danej oblasti, ktorý vám vie poskytnúť profesionálne rady a informácie, vďaka ktorým môžete predísť, prípadne sa zbaviť, bolesti.

 

Ak by ste potrebovali pomoc alebo radu,  napíšte mi na e-mail  masazcentrum@gmail.com, prípadne priamo zavolajte na tel. č. 0908 510 380.