Masáže Čadca

Trpíte bolesťou hlavy?

Každý z nás už zažil aspoň raz za život bolesť hlavy. Niekto ju zažije raz za pár mesiacov alebo rokov a niekto často aj párkrát do mesiaca, prípadne niekoľko dní za sebou.

Bolesť hlavy (cefalea alebo cefalalgia) je veľmi nepríjemný pocit, ktorý sa môže prejavovať rôznou intenzitou, trvaním i lokalizáciu. Niekedy je to veľmi výrazná a intenzívna bolesť, ktorá sa dá lokalizovať, inokedy tupá a rozpínavá, ktorá sa veľmi ťažko lokalizuje. Taktiež môže byť bolesť hlavy pulzujúca alebo rovnomerne pretrvávajúca.

Bolesti hlavy môžu byť tiež sprevádzané rôznymi ďalšími pridruženými ťažkosťami, ako sú napríklad: pískanie alebo hučanie v ušiach, hmla pred očami, závrate, nevoľnosť, pocit na vracanie.

 

Príčiny bolesti hlavy

Za bolesťou hlavy sa môže skrývať mnoho príčin. Jednou z najčastejších príčin je stuhnutie šijového svalstva, čo sa môže prejaviť zúžením ciev (artérií) zásobujúce mozog krvou.

Taktiež môže dôjsť k dráždeniu nervových zakončení v poškodenom tkanive, ktoré vysielajú bolestivé signály do mozgu.

 

Ako vzniká bolesť hlavy

Na vznik týchto ťažkostí má najčastejšie vplyv dlhodobé neprirodzené (nefyziologické) zaťaženie krčnej chrbtice.

Môže to byť napríklad dlhodobé sedenie v práci pri počítači, nesprávne sedenie v aute za volantom, alebo tiež dlhodobejšie pokrútené sedenie, prípadne ležanie pri televízore.

Ďalšie príčiny  stuhnutia šijového svalstva môže spôsobiť prievan alebo klimatizácia, ktorá môže stiahnuť svaly až do hlbších štruktúr, čo môže spôsobiť blokáciu stavcov a tým znemožniť otáčanie hlavy.

Veľmi podstatnou príčinou bolesti hlavy a krčnej chrbtice je aj dlhodobý stres. Ten vyvoláva napätie v tele, čo spôsobí stiahnutie trapézových a šijových svalov.  Toto napätie následne vyvoláva bolesti hlavy a neskôr môže viesť až k nespavosti (insomnií).

Bolesť hlavy môže by spôsobená aj inými príčinami. Napríklad únava, zmena počasia, nedostatok spánku, nedostatok tekutín, niektoré potraviny a tekutiny (kofeín, alkohol), hormonálne zmeny u žien, a iné.

 

Liečba bolesti hlavy

Na začiatku vzniku bolesti hlavy môžeme využiť analgetiká (Ibalgin, Paralén). Ak ale bolesť hlavy pretrváva dlhodobo, treba vyhľadať odbornú pomoc u lekára a nechať sa podrobne vyšetriť.

Ak ide o funkčné bolesti hlavy je vhodné využiť rehabilitáciu, kde nastavia správny postup liečby.

 

Prevencia proti bolesti hlavy

Neskôr, keď sa zdravotný stav stabilizuje, môžete využiť služby masérov, (rozmasírujú stuhnuté svaly), fyzioterapeutov (naučia vás správne cviky).

Taktiež by sme mali zaradiť do svojej životosprávy určitú pohybovú aktivitu, ale tiež sa naučiť odbúravať stres pomocou relaxačných aktivít (prechádzka, atď.)

 

E-book na stiahnutie:   Sedem príčin bolesti chrbtice

Ak by ste potrebovali pomoc, alebo radu, napíšte mi na e-mail  masazcentrum@gmail.com, prípadne mi priamo zavolajte na tel. č. 0908 510 380.